Icoana făcătoare de minuni a Sfintei Ana

Intrarea în biserica de la Războieni se face pe partea sudică, printr-un portal gotic de piatră. Naosul și pronaosul acesteia sunt despărțite printr-un perete masiv străpuns de o ușă. Deasupra ei se află o firidă pentru așezarea icoanei hramului.

În pronaos, icoana făcătoare de minuni a Sfintei Ana, cu Prunca în brațe, datând din secolul al XIX-lea, impresionează prin delicatețe. Fecioara Maria arată spre mama Sa, iar Sfânta Ana îndeamnă blând să ne-apropiem. Și icoana Maicii Domnului cu Pruncul din naos e deosebită și seamănă cu cea din pronaos. Am putea spune că doar vechimea le deosebește. Mireasma florilor mereu proaspete de alături le înfrumusețează parcă și mai mult.